Kadayıf Dolması Fırında

 

Ben bu tarifleri yazarken hep geç kalıyorum. Bayram için yaptığım kadayıf dolmasının tarifini ancak şimdi yazabiliyorum.Aradan geçmiş kaç gün.Artık iş güç mü dersiniz, sınavlar başlayacak soru hazırlanacak mı dersiniz, bu blogdan başka bir sürü daha yapmam gereken şeyler var onlarımı dersiniz bilemem ama maalesef geriden gittiğim kesin:)

Hepimizin bildiği gibi  kadayıf dolması denince akla Erzurum gelir. Ama Erzurum'lular ve çoğu kişi kadayıf dolmasını yumurtaya bulayıp bol yağda kızartırlar.Gerçekten çok lezzetli olur ama bir o kadar da kalorili olur.

Daha hafif olması ve yerken bir tane daha yesem mi endişesi yaşamamak için fırında yapmanızı tavsiye ediyorum.İnanın yumurtaya bulanıp kızartılmışını aratmıyor.Tabii şerbeti var ama o kadar da olur:)

Tarife geçelim isterseniz:

  • Yarım kilo yaş kadayıf
  • istediğiniz kadar ceviz( ben iç malzemeyi bol seviyorum ve bol da koydum. Birde cevizle sanki daha güzel oluyor fındığa nazaran.)
  • Dolmaların üzeri için 2 yemek kaşığı tereyağı

Şerbeti için:

  • 3 su bardağı su
  • 3 su bardağı şeker

Önce şerbetini hazırlayalım. Su ve şeker kaynamaya başladıktan sonra 5 dk. daha kaynamasına devam edelim.Daha sonra bir kenarda soğumaya bırakalım.

Kadayıfları tel tel ayırın.Avuç içi büyüklüğünde parçalar koparın.Ortasına cevizi yerleştirerek sıkı sıkı sarın.

Fırına vereceğiniz kaba aralarında boşluk olmayacak şekilde dizin. 2 yemek kaşığı tereyağını eritip dolmaların üzerine kaşık kaşık gezdirin.

175 derecede ısıtılmış fırına veriyoruz. Yaklaşık 40-45 dk. fırında kalıyor.Fırından çıktığında sıcak kadayıf dolmalarımızın üzerine soğutulmuş şerbetimizi  döküyoruz. Dolmaların şerbeti çekmesini bekledikten sonra ki ben pek beklemem afiyetle yiyebilirsiniz.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !