Maydanozlu ve peynirli kaygana

 

Şimdi kaygana yapmakta ne var diyeceksiniz, bunun bile resmini çekmiş sayfaya koymuş diyeceksiniz ama çalışan bir kişi olarak cumartesi sabahı saat 6 da mışıl mışıl uyumak varken sen kalk kaygana yap, olacak şey değil :) gelsin kaloriler :) elimde değil rahat duramıyorum. Aslında kaygana yapmak gibi bir niyetim yoktu her şey cuma günü öğrencimiz Oktay'ın taaaaa Van'dan Engin hoca ya otlu peynir getirmesi ile başladı.O kadar çok getirdi ki sağolsun Engin Hoca bir miktar bize de verdi.Peynirin ağızda bıraktığı tat,aroması çok hoşuma gitti. Birazda tuzlu olunca cuma akşamı nerden geldiyse aklıma bundan kaygana yapayım dedim ve de yaptım.Ama sadece otlu peynir le kalmadım ezine ve tulum peynir de rendeledim.

 

 

Aslında kayganayı göz kararı yaparım ama sizin için tarif vermeye çalışayım :

  • 1 su bardağı un
  • 4 yumurta
  • 1,5 su bardağı süt
  • 1 demet yakın maydanoz
  • İstediğiniz kadar peynir (ben üç çeşit rendeledim : otlu peynir,ezine ve tulum peyniri)
  • Tuz

Un ve sütü iyice karıştırın eğer topaklanırsa ki topaklanır el blender yardımı ile de açabilirsiniz. Yumurtaları ilave edip çırpmaya devam edin, tuzunu ekleyin. Maydanozu ince kıyın ,peynirleri de rendeledikten  artık kızartmaya başlayabiliriz.

Tavaya yağı koyup biraz kızdırıp malzemeden kepçeyle alıp tavaya yayın. Benim tavama iki kepçe kafi geliyor.

Her iki tarafınıda kızartalım.( Bir  yandan çayı da demlemeye başlayın.) Geri kalan malzemeye de aynı işlemi uyguladıktan sonra hepsini servis yapacağınız tabağa alın.( Bu esna da çay da demlenmiştir.) ohhhh afiyet olsun.

Zeytin, reçel,bal, bu sefer beyaz peynir,üzümlü peksimet  derken güzel bir  sabah kahvaltısı oldu :)

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !