Salata Çeşitleri

Sevgili Sibel (http://sibelinmutfagi.blogcu.com/ ) beni sobelemiş, bu defaki oyunumuz en sevdiğimiz çizgi film kahramanları.

Bizim çocukluğumuzda fazla seçenek yoktu, olsaydı da zaten Şeker Kız Candy ve Heidi ' den başka bir çizgi film seyredeceğimi zannetmiyorum. Şeker Kız Candy ilk yayınlandığı zaman ben ilkokul 5. sınıf öğrencisiydim ve cuma günleri akşam 5 de verilirdi TV de. Okuldan gelip apar topar üstümü çıkarıp televizyonun başına geçtiğimi hatırlarım  Şeker kız üzüldükçe bende üzülür, şeker kız sevindikçe bende sevinirdim. Neil ve kızkardeşinin yaptığı kötülüklere nasıl kızardık.

Eski günleri hatırlattığı için Sibel Hanım'a teşekkür ediyorum.

Bugün gündemde salatalar var, Emine ablanın o günkü lezzetlerinden  makarna salatası ile önceden yaptığım salataları sunmak istedim.

Makarna salatasını yapmayan ve bilmeyen çok azdır gibi geliyor bana, bu yüzden ayrıntılı tarif vermiyorum. İster makarna salatası olsun ister rus salatası sadece mayonezle karıştırmak yerine daha hafif ve sağlıklı olması açısından mayonez ve yoğurt karışımını yarı yarıya koyarım.

Makarna dışında olanlar size kalmış : bezelye, havuç, turşu vs...... neler arzu ederseniz.

 

Bu salatanın temel malzemesi bazı marketlerde aysberg, bazı marketlerde de atom diye satılan bir salata türü. Ben çok seviyorum, tek olarak yediğim zamanlar da çoktur, kıtır kıtır sanki ısırınca ağzınızın içinde su pınarı varmış gibi oluyor. Bundan dolayı aysberg ismini daha çok yakıştırdım.

Gördüğünüz gibi salatada yok yok ; aysberg, taze soğan, maydanoz, mısır, domates, haşlanmış beyaz lahana.

Yemeği bıraktık sadece salatayı yemeğe başladık Nihat'la birlikte o akşam.

 

Bu salatayı da bir akşam yemeğe gelen misafirlerime hazırlamıştım.

Yapılan salataları tek tek vermek yerine 3'ünü birden verdim. Görenlere, yapanlara, yiyenlere AFİYET OLSUN

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !